Jak zarządzać procesem innowacji ze swoim zespołem
Innowacja to motor napędowy współczesnych firm. Wiatr zmian wieje coraz szybciej, a mało elastyczne drzewa zostaną prędzej czy później obalone. W erze dynamicznych zmian rynkowych i technologicznych umiejętność efektywnego zarządzania procesem innowacji staje się kluczowa dla osiągnięcia przewagi konkurencyjnej. Niezależnie od branży, firmy, które potrafią systematycznie wprowadzać nowe pomysły, produkty i usługi, osiągają biznesowy sukces. Dlaczego? Ze względu na to, że szybciej reagują na zmiany i lepiej odpowiadają na ewoluujące potrzeby klientów.
1. Innowacja — definicja
Czym jest innowacja?
Można ją zdefiniować jako to proces wprowadzania nowych, ulepszonych pomysłów, produktów, usług lub metod, które różnią się od dotychczasowych rozwiązań i — przynajmniej w zamyśle — przynoszą wartość dodaną.
Innowacja w biznesie może dotyczyć różnych obszarów, takich jak technologia, organizacja pracy, marketing, czy model biznesowy.
Przejdźmy przez kilka przykładów.
- Innowacja w dziale handlowym to na przykład zrobienie kroku technologicznego i zamianę arkusza Excel na system CRM “z prawdziwego zdarzenia” – taki, który pozwoli na lepszą kontrolę całego procesu, a w konsekwencji na zwiększenie sprzedaży.
- Innowacja w marketingu może oznaczać ulepszenie sposobu zbierania danych i zwiększenie współczynnika działań opartych na zebranych informacjach, zamiast na intuicji. Przykład? Blog firmowy, który wsparty danymi z narzędzi SEO pozwoli na znaczne zwiększenie ruchu. Ale innowacja to na tyle szerokie słowo, że może być znacznie mniej dosłowna — przeprowadzenie gruntownego rebrandingu i odkrycie “nowej wersji firmy” także mieści się w definicji — byle było poparte czynami.
- Innowacja w obsłudze klienta to nowy system ticketowy, ale również wyciągnięcie wniosków z obecnej sytuacji i wprowadzenie na przykład skodyfikowanego skryptu dla pracowników supportu.
- Innowacja w zarządzaniu projektami to nowy system zadaniowy — na przykład TastyTask. Każdy proces można rozbić na mniejsze etapy, przyporządkować do nich określone osoby, nadać priorytety i aktualizować informacje.
2. Opór przed innowacją będzie zawsze
Największym wrogiem innowacji jest… czynnik ludzki.
Każda zmiana mechaniki powoduje strach. W przypadku właścicieli firmy oraz kadry zarządzającej innowacja rozumiana jako wprowadzenie daleko idącej zmiany może zwyczajnie przynieść finansowe straty. Nie każda innowacja prowadzi do dobrych wyników, dlatego każdy pomysł musi być najpierw dokładnie przeanalizowany i przedyskutowany.
W mniejszej skali, czyli w pojedynczym zespole innowacja może powodować niechęć pracowników, ponieważ wymaga od nich zmiany wypracowanych rozwiązań, zwykle powiązanej z nauką nowych narzędzi i wprowadzeniem nowych procesów. Jeżeli przez ostatnie lata zarządzanie projektami opierało się na ustaleniach na firmowym komunikatorze, a firma wymusza korzystanie ze specjalnie zaprojektowanego i przystosowanego do tego narzędzia, “etap przejściowy” może być trudny.
Długoterminowy cel to wprowadzenie w całej organizacji kultury innowacji — czyli przestrzeni, w której nowe pomysły — niezależnie czy od managementu czy szeregowych specjalistów — są pożądane. W takim środowisku nowe koncepcje rywalizują ze sobą, są oceniane, analizowane i wprowadzane, co w konsekwencji prowadzi do ciągłego rozwoju firmy na każdym szczeblu jej funkcjonowania.
(Dalszą część artykułu znajdziesz pod formularzem)
Odkryj darmowe konto TastyTask!
Wypełnij formularz i rozpocznij 14-dniowy bezpłatny okres próbny już dziś!
Bez karty kredytowej, bez zobowiązań!
Możesz wycofać je w dowolnym momencie, przykładowo kierując informację na ochronadanych@tastytask.com. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem działań podjętych na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
Administratorem danych osobowych jest TastyTask sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu przy ul. Węglowej 1/3 (60-122 Poznań). Z Administratorem można kontaktować się pisemnie na ww. adres lub elektronicznie na adres e-mail: ochronadanych@tastytask.com. Państwa dane osobowe są przetwarzane w celu nawiązywania relacji handlowych, w tym udzielenie odpowiedzi na zadawane pytania, podejmowania działań przed zawarciem umowy na Państwa wniosek oraz w przypadku wyrażenia zgody marketingowej w celu kierowania treści marketingowych i informacji handlowych, w związku z czym mają Państwo prawo do: dostępu do swoich danych oraz otrzymania ich kopii, prawo do sprostowania danych, wycofania zgody, możliwość żądania ich usunięcia i ograniczenia lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do Prezesa UODO. Więcej informacji w Polityce prywatności.
3. Jak wprowadzać innowacje w zespole?
Garść porad.
- Promuj otwartą komunikację: Regularne spotkania, podczas których pracownicy mogą swobodnie dzielić się swoimi pomysłami, są kluczem do sukcesu. Takie meetingi nie mogą robić za PR-ową wydmuszkę — muszą być polem do faktycznej wymiany informacji i wartościowego feedbacku.
- Jasno komunikuj nie tylko to, co jest zmieniane, ale przede wszystkim, dlaczego jest zmieniane. De facto musisz — niczym wytrawny handlowiec — sprzedać pomysł swojemu zespołowi. „Nowe narzędzie wygeneruje na początku trochę pracy, ale w ostatecznym rozrachunku będziemy mogli marnować mniej czasu na zbędne, powtarzalne czynności” brzmi nieco inaczej niż: „mamy nowe narzędzie, wprowadzamy je od jutra, przygotujcie się”.
- Zaakceptuj fakt, że błędy są częścią procesu: Innowacja zawsze wiąże się z ryzykiem, a każde narzędzie, zanim zostanie dopracowane, spowoduje kilka większych bądź mniejszych wpadek. Upewnij się, że twój zespół rozumie, iż niepowodzenia są naturalną częścią procesu twórczego i służą nauce — i, co ważniejsze, jako lider musisz traktować takie błędy jako „koszt stały” zmian na lepsze.
4. Organizacje cofają się, jeśli stoją w miejscu
Zarządzanie procesem innowacji to nie tylko wyzwanie, ale i ogromna szansa na rozwój firmy. Stwórz sprzyjające innowacje kultury organizacyjnej, zdefiniuj jasny proces, wykorzystaj odpowiednie narzędzia, zaangażuj zespół oraz regularnie analizuj i optymalizuj działania. A zauważysz jak znacząco możesz zwiększyć swoją zdolność do wprowadzania nowych, wartościowych produktów i usług na rynek. Innowacja to podstawa w biznesie, gdzie jedyną stałą jest zmienna – warto więc zarządzać nią w sposób świadomy i strategiczny.
Brak komentarzy. Bądź pierwszy, który napisze komentarz.