Najlepsze książki o zarządzaniu – 6 tytułów, które musisz znać
Spis treści
- 1. Język przywództwa. Ukryta moc tego, co mówisz i czego nie mówisz — David Marquet
- 2. Pierwsze 90 dni. Sprawdzone strategie ułatwiające liderom wejście na najwyższe obroty szybciej i mądrzej – Michael D. Watkins
- 3. DRIVE. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację — Daniel Pink
- 4. Od dobrego do wielkiego (Good to Great) – Jim Collins
- 5. Potęga pozytywnego przywództwa. Dobry szef — lepszy pracownik — Jon Gordon
- 6. Od Z do A. Jak to zrobiliśmy? Tajniki, zasady i sekrety Amazona — Colin Bryar, Bill Carr
Zarządzanie to bardzo trudny aspekt pracy w biznesie i jednocześnie sztuka, która wymaga nieustannego doskonalenia. W konkurencyjnych, stale zmieniających się realiach, umiejętność skutecznego zarządzania zespołem, projektami czy całymi organizacjami staje się kluczowym czynnikiem sukcesu.
Aby sprostać tym wyzwaniom, menedżerowie muszą sięgać po sprawdzone źródła wiedzy. Źródła te, po pierwsze powinny inspirować, a po drugie oferować praktyczne rozwiązania, które można zaimplementować w codziennej pracy. Z tego powodu przygotowaliśmy zestawienie wybranych książek dotyczących zarządzania w biznesie.
Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z zarządzaniem, czy jesteś doświadczonym liderem, wśród tych książek z pewnością znajdziesz coś, co pomoże Ci podnieść swoje umiejętności na wyższy poziom. To przede wszystkim książki o zarządzaniu zespołem dla managerów, ale również osoby na innych stanowiskach z pewnością znajdą w tych lekturach wiele ciekawych danych. Poznaj nasze rekomendacje i zainspiruj się do działania!
1. Język przywództwa. Ukryta moc tego, co mówisz i czego nie mówisz — David Marquet
To książka o czynach, ale przede wszystkim o słowach. Były dowódca okręgu podwodnego skupia się na komunikacji. Poruszanym w książce aspektem jest, jak treść wypowiedziana przez lidera może być różnie odebrana w zależności od wielu werbalnych i niewerbalnych czynników.
Język przywództwa to praktyczny przewodnik pełen przykładów i narzędzi, które mogą być zastosowane w różnych kontekstach, od małych zespołów po duże organizacje. Marquet pokazuje, jak przekształcić tradycyjne podejście do przywództwa opartego na autorytecie w model, który wspiera autonomię i współodpowiedzialność, co prowadzi do zrównoważonego i skutecznego zarządzania.
2. Pierwsze 90 dni. Sprawdzone strategie ułatwiające liderom wejście na najwyższe obroty szybciej i mądrzej – Michael D. Watkins
Pierwsze miesiące w nowym zespole są niezwykle wymagające. Trzeba dobrze zaprezentować się zarządowi i dyrektorom i „uzasadnić swoją obecność na stanowisku”. Przy tym kluczowe staje się zdobycie zaufania podległego zespołu, który ma swoje przyzwyczajenia i mechanikę pracy — tak, by jego członkowie czuli się dobrze i bezkolizyjnie zaakceptowali nową rzeczywistość.
(Dalszą część artykułu znajdziesz pod formularzem)
Odkryj darmowe konto TastyTask!
Wypełnij formularz i rozpocznij 14-dniowy bezpłatny okres próbny już dziś!
Bez karty kredytowej, bez zobowiązań!
Możesz wycofać je w dowolnym momencie, przykładowo kierując informację na ochronadanych@tastytask.com. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem działań podjętych na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
Administratorem danych osobowych jest TastyTask sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu przy ul. Węglowej 1/3 (60-122 Poznań). Z Administratorem można kontaktować się pisemnie na ww. adres lub elektronicznie na adres e-mail: ochronadanych@tastytask.com. Państwa dane osobowe są przetwarzane w celu nawiązywania relacji handlowych, w tym udzielenie odpowiedzi na zadawane pytania, podejmowania działań przed zawarciem umowy na Państwa wniosek oraz w przypadku wyrażenia zgody marketingowej w celu kierowania treści marketingowych i informacji handlowych, w związku z czym mają Państwo prawo do: dostępu do swoich danych oraz otrzymania ich kopii, prawo do sprostowania danych, wycofania zgody, możliwość żądania ich usunięcia i ograniczenia lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do Prezesa UODO. Więcej informacji w Polityce prywatności.
Michael Watkins skupia się właśnie na pierwszych 3 miesiącach menedżera w nowej pracy. Przedstawia przykłady trudnych sytuacji, z którymi na którymś etapie przyjdzie się zmierzyć, opisuje potencjalne pułapki i pola, w których wykazanie inicjatywy spotka się z aprobatą zespołu. Ten pakiet porad i strategii może przynieść wiele korzyści również doświadczonym menedżerom.
3. DRIVE. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację — Daniel Pink
Dla wielu osób to pierwsza publikacja, która przychodzi na myśl na hasło “książki o zarządzaniu ludźmi”. Najważniejszą umiejętnością menedżera jest przecież motywowanie pracowników. Autor rozkłada to na czynniki pierwsze — opisuje różne rodzaje motywacji, które kierują każdym z nas. Ta książka dla managera skupia się przede wszystkim na tym, jak zrozumieć indywidualne mechanizmy i pobudki poszczególnych członków zespołu oraz jak dotrzeć do każdego pracownika z osobna.
Daniel Pink przywołuje przy tym mnóstwo przykładów i anegdot z kilkudziesięciu lat doświadczenia zawodowego, jak i opiera się na wielu badaniach z dziedziny psychologii. Przedstawia też sprawdzone narzędzia, które mogą pomóc w zarządzaniu zespołem.
4. Od dobrego do wielkiego (Good to Great) – Jim Collins
Książka wydana oryginalnie w 2001 roku, jednak pomimo kilkudziesięciu lat od premiery dalej dostarcza wielu cennych informacji. Jim Collins analizuje i wymienia wspólne cechy, które charakteryzują kilka wybranych marek, osiągających imponujące sukcesy w biznesie.
To podręcznik wypełniony przykładami, do czego organizacja — niezależnie na jakim poziomie rozwoju — powinna dążyć. By zwiększać zyski i rosnąć, jednocześnie zapewniając swoim pracownikom miejsce pracy inspirujące do rozwoju i ciągłego zwiększania umiejętności. Jeśli się uczyć, to od najlepszych.
5. Potęga pozytywnego przywództwa. Dobry szef — lepszy pracownik — Jon Gordon
Oparte na wieloletniej praktyce porady dotyczące budowy i utrzymania zespołów. Jon Gordon w kontrze do podręczników menedżerskich z lat 90. przekonuje, że szef zespołu nie musi budzić grozy, by być uznawanym za prawdziwego lidera. Autor przedstawia aspekty, nad którymi musi pracować przywódca, by jego zespół był efektywny i zmotywowany. Pracę zespołową lider zaczyna jednak od siebie, a jeżeli będzie w swoim podejściu autentyczny, zespół pójdzie za nim. Jeżeli chodzi o zarządzanie ludźmi — książka must have.
Wbrew pozorom pozytywne przywództwo nie polega na lukrowaniu rzeczywistości i utrzymywaniu sztucznego uśmiechu, kiedy coś działa źle. Z podręcznikiem Jona Gordona dowiesz się, jak rozwiązywać trudne sytuacje, żeby doprowadzić je do właściwego rozwiązania bez zostawiania za sobą zgliszczy — i przede wszystkim jak być szefem, który inspiruje. Wśród komentarzy pod recenzjami można znaleźć wypowiedzi: „najlepsza książka o zarządzaniu ludźmi”.
6. Od Z do A. Jak to zrobiliśmy? Tajniki, zasady i sekrety Amazona — Colin Bryar, Bill Carr
Książka, która nie jest podręcznikiem zarządzania, a raczej studium przypadku sukcesu Amazona. Colin Bryar i Bill Carr, czyli autorzy książki, przez wiele lat zajmowali kierownicze stanowiska w korporacji założonej przez Jeffa Bezosa. Twórcy publikacji kładą duży nacisk na opisywanie procesów, które doprowadziły małą internetową księgarnię do statusu światowego hegemona w wielu branżach. Dla firm, które celują w zwiększenie skali i chcą się rozrastać patrząc na najbardziej jaskrawy przykład z historii najnowszej to bardzo wartościowa pozycja — choć ewidentnie pisana we współpracy z działem PR Amazona.
Książka zawiera także przykłady konkretnych projektów, takich jak Amazon Prime, Alexa czy Amazon Web Services, które ukazują, jak przedstawione zasady były krok po kroku wdrażane w praktyce. I choć jej clue nie jest stricte zarządzanie zespołem, książka przyda się każdemu korpo-managerowi.
Brak komentarzy. Bądź pierwszy, który napisze komentarz.